T Shirt/Penye İpliğinin Nasıl Yapıldığına ve Kendi İpliğinizi Nasıl Yapabileceğinize Dair Eksiksiz Kılavuz

T Shirt/Penye İpliğinin Nasıl Yapıldığına ve Kendi İpliğinizi Nasıl Yapabileceğinize Dair Eksiksiz Kılavuz

5 dk Okuma

Giriş: T Shirt İpliği Nedir?

 

T-shirt ipliği, her türlü kumaşı yapmak için bir tişörtten yapılabilen bir malzemedir. Genellikle tişörtün şeritler halinde kesilmesi ve ardından birlikte dikilmesiyle yapılır. Bu işlem elle veya bir dikiş makinesi ile yapılabilir.

Bu makale, kendi T gömlek ipliğinizi nasıl oluşturacağınız ve bu yeni malzemeyi çanta, şapka ve daha fazlasını yapmak için nasıl kullanacağınız konusunda size adım adım bir kılavuz verecektir!

Adım 1: Tişörtü Kumaşa Dönüştürün

Sürecin ilk adımı tişörtleri kumaşa dönüştürmektir. Tişörtler küçük parçalara bölünür, daha sonra yıkanır ve kurutulur.

Bir sonraki adım, pamuklu sweatshirtleri kumaşa dönüştürmektir. Sweatshirt'ün küçük parçalara kesilmesi, ardından ipliğe dönüştürülmeden önce yıkanması ve kurutulmasıyla başlar.
penye ipliği-geri dönüşüm-örgü

Adım 2: Kumaşı Taraklama ve Eğirme

Taraklama ve eğirme, ham pamuğu karde pamuk ipliğine dönüştürmenin iki işlemidir.

Taraklama, eğrilebilmeleri için pamuk liflerini parçalayan bir işlemdir. Bu işlem, pamuğu, lifleri birbirinden ayıran tel dişlere sahip bir tarak makinesinden geçirerek yapılır. Makine daha sonra bu lifleri farklı boyutlara ayırır ve bu da onları döndürmenin ne kadar süreceğini belirler.

Eğirme, bir grup karde elyafın alınması ve iplik oluşturmak için birlikte bükülmesi işlemidir. İki ana eğirme türü vardır: kamgarn ve yünlü eğirme. Kamgarn eğirme, yünlü ipliklerden daha az bulanıklığa sahip daha güçlü iplikler oluşturmak için her elyafta daha fazla büküm ile daha kısa ştapel uzunlukları kullanırken, yünlü eğirme, elyaf başına daha az büküm ile daha uzun ştapel uzunlukları kullanır.

Adım 3a. Çözgü İpliklerinin Dokunması veya 3b. Örgü Desen Dokuma

Dokumada kumaşı bir arada tutan çözgü iplikleridir. Genellikle bir tezgah veya çerçeve üzerinde gergin tutulurlar. Atkı iplikleri daha sonra bir kumaş oluşturmak için çözgü ipliklerinden geçirilir.

Aşağıdaki adımlar, temel bir desenin nasıl örüleceğini özetlemektedir:

1) Mekiği bir atkı ipliği ile geçirin

2) Mekiği alternatif çözgü ipliklerinin üzerinden ve altından geçirin, her yeni ipliği giderken toplayın

3) Tüm atkılar geçtiğinde, kalan ipliği kesin.

Son Adım 4 Atkı İpliklerini Ekleyin ve Kullanıma Hazırlayın! 

Sıfırdan Kendi T Shirt İpliğinizi Yapmaya İlişkin Sonuç ve SSS

Bu kılavuz, okuyucuyu kendi tişört ipliğini sıfırdan yapma süreciyle tanıştırdı. Herkesin yapabileceği basit bir işlemdir. Giysilerinizi daha iyi tanımak ve israfı ortadan kaldırmak da dahil olmak üzere bu projenin faydaları çoktur.

Bu süreçteki temel adımlar şunlardır: (1) eski tişörtleri kesmek, (2) kumaşı yıkamak, (3) kurutmak ve (4) iplik haline getirmek.

Bu projeyi yapmak zor değil ve biraz zamanı olan herkes tarafından yapılabilir.

Eski giysilerden yeni bir şeyler yapmanın bir yolunu arıyorsanız veya başka türlü atabileceğiniz şeyleri yeniden kullanmanın yaratıcı bir yolunu bulmak istiyorsanız, bu kılavuz tam size göre!

 penye -iplik- örgü modelleri

Therapyyarn ile iş birliği yapabileceğinizi veya Therapyyarn ürünlerini satın alıp kendi projenizi başlatabileceğinizi biliyor muydunuz, peki daha ne bekliyorsunuz? İmzalı ürünümüz Pasaklı ip ile bugün harika şeyler örmeye başlayın

Bloga dön

Yorum yapın

Yorumların yayınlanabilmesi için onaylanması gerektiğini lütfen unutmayın.